Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2020

Letenské prase a Letenský masopust – tisková zpráva

Na návštěvníky muzea letos čeká opravdová masopustní zabijačka

Letenské prase a Letenský masopust, tisková zpráva16. ledna 2020

Spojením dvou oblíbených akcí přichystalo Národní zemědělské muzeum návštěvníkům v sobotu 25. ledna opravdu nabitý program. Tradiční zimní akce Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu  (13. ročník) a Letenský masopust (7. ročník) se budou v prostorách muzea konat od 10 do 17 hodin. Připraveny jsou ukázky bourání prasete, zabijačkové speciality, divadelní představení, lidové tance či kuchařské a výtvarné workshopy. Masky a maškary mají i letos vstup do muzea zdarma!

Návštěvníky opět čekají ukázky tradičních postupů zpracování vepřového masa, tentokrát je na muzejním dvoře předvede mistr řezník František Kšána ml. Ten se mimo jiné zasloužil o znovuobjevení přeštického prasete a je tváří řeznictví Naše maso. V něm prodává výhradně české maso a výrobky z původních českých plemen. „Jsme malé řeznictví s velkým srdcem. Máme hovězí z plemene čestr, vepřové z přeštíků a vlastní uzeniny podle prvorepublikových receptur. Veškeré naše maso pochází ze zvířat od tuzemských chovatelů,“ uvádí řezník František Kšána.

Na muzejním dvoře budou probíhat také ochutnávky a prodej vybraných zabijačkových specialit. O hudební doprovod se postará skupina Kutálka a harmonikář. Připraven je doprovodný program pro děti – kromě cukrářského workshopu v gastrostudiu též celodenní výroba masopustních masek s výtvarnicí Evou Blahovou, zábavné aktivity s lektory a pro nejmenší návštěvníky pohádka O prasátku Arturovi. „Letos návštěvníci zažijí opravdovou masopustní zabijačku. Mají možnost poznat dvě nejvýznamnější zimní tradice českého venkova, ukázky řeznického řemesla i rej masopustních masek,“ říká náměstek generálního ředitele Národního zemědělského muzea Jiří Houdek.

Průvod Letenského masopustu, který každoročně pořádá Galerie Scarabeus, zavítá do muzea po 13. hodině a přinese s sebou muziku, divadelní i taneční vystoupení a především tradiční masopustní masky. Minulé ročníky masopustního veselí připomene výstava fotografií. 

Bonusem pro návštěvníky, kteří dorazí v masopustních maskách (nikoli pouze ve škraboškách), je vstup na akci i do všech prostor Národního zemědělského muzea zdarma.

Letenský masopust

Letos se již posedmé sejdou účastníci masopustu v sobotu 25. ledna v 11 hodin před kostelem sv. Antonína na Strossmayerově náměstí. Poté, co převezme  Bakchus z rukou starosty masopustní právo, odehraje se první část Masopustní hry. Průvod v čele s chůdaři za doprovodu kapely Kutálka zamíří po ulici Milady Horákové k Národnímu technickému muzeu. Před budovou vystoupí chůdaři Long Vehicle Circus s představením Masopustní zabijačka. Po prohlídce hlavní expozice se ve 13 hodin maškary přesunou do Národního zemědělského muzea, kde Ty-já-tr zahraje druhou část Masopustní hry. V odpoledním bloku se mohou děti těšit na tři pohádky. Herci Divadla Tondy Novotného zahrají inscenaci Jak se pejsek s kočičkou chystali na masopust. Dobře naladěné divadlo přichystalo představení Princezna čokoláda aneb Masopustní hodování. Divadlo Bořivoj zahraje představení Dva Kašpaři, které vychází z tradic lidového jarmarečního divadla. V odpoledním bloku se návštěvníci mohou těšit také na České lidové tance Folklorního spolku Bejvávalo z DDM Prahy 7. Kouzelník Pavel Langer předvede Masopustní čarování, kterého se účastní také diváci. Z muzea se průvod přemístí do Vodárenské věže v Korunovační ulici. Od 18 hodin bude masopustní program pokračovat v Galerii Scarabeus v ulici Jana Zajíce 7.

Přeštické černostrakaté prase neboli přeštík je původním českým plemenem, odvozeným z místních krajových rázů, které vznikly v západních Čechách v oblasti Přešticka, Klatovska a Domažlicka. Jeho typickým plemenným znakem je klopené ucho a černobílé zbarvení.

V současné době se toto plemeno nepoužívá v intenzivním komerčním výkrmu, neboť je oproti moderním typům prasat málo konkurenceschopné. Přeštické prase je představitelem tzv. selského prasete – jedná se o kombinovaný užitkový maso-sádelný typ s vyšší vrstvou hřbetního tuku. Maso z přeštických prasat se však vyznačuje vynikajícími senzorickými vlastnostmi, pro které je vyhledávanou gurmánskou pochoutkou.

Část populace přeštického prasete se udržuje formou čistokrevné plemenitby jako genový zdroj, který je zahrnut do Národního programu uchování a využití genetických zdrojů hospodářských zvířat. Pro budoucí šlechtitelskou práci jsou cenné jeho předpoklady pro vyšší odolnost, přizpůsobivost, dobré mateřské vlastnosti a nenáročnost. S přeštickým prasetem se lze setkat v menších užitkových chovech, kde se využívá i pro křížení podle požadavků odběratelů na kvalitu masa. (zdroj: Výzkumný ústav živočišné výroby)

O původních plemenech prasat, zachráněném přeštíkovi či o tom, jak vypadal chov prasat dříve a dnes, se návštěvníci dozví z informačních panelů, které pro návštěvníky připravil Výzkumný ústav živočišné výroby v Uhříněvsi.

Akce Letenské prase se koná pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana.

 

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze další pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. V pražské budově jsou k vidění expozice Zemědělství, Jede traktor, Rybářství, Myslivost, Voda v krajině, Gastronomie, Laboratoř ticha či Život – střešní  zahrada. Prostor pro zdokonalování kulinářských dovedností nabízí gastrostudio, kde probíhají kurzy vaření a workshopy pro veřejnost. V současnosti je k vidění také hlavní výstava sezony Jindřich Štreit a Cykly, která představuje dosud nezveřejněné fotografie českého zemědělství od známého dokumentaristy a také díla současných mladých umělců na téma cykly.

 

Jitka Taussiková, tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 604 867 970, tiskove@nzm.cz


Letenské prase a Letenský masopust, Národní zemědělské muzeum Praha (foto z r. 2019, v tiskové kvalitě ke stažení v zip souboru níže))