Odborné publikace

Sbírka parafínových modelů hrušek

Sbírka parafínových modelů hrušek Kamila Svobodová – Vilém Křeček – Dominika Švédová

ISBN: 978-80-88270-17-1

Praha: Národní zemědělské muzeum, s. p. o., 2020

Publikaci si můžete stáhnout jako pdf.

Stáhněte si pdfSbírka parafínových modelů hrušek

Anotace: Katalog parafínových modelů hrušek navazuje na katalog modelů jablek, který byl vydán v roce 2016. Stejný autorský kolektiv se zaměřil na druhou nejpočetnější skupinu modelů ovoce, uloženou ve valtické pobočce Národního zemědělského muzea. Ta má ve svých sbírkách uložený rozsáhlý soubor sádrových a parafinových modelů ovoce a zeleniny. Druhý největší podíl z nich, hned po jablkách, tvoří sbírka modelů hrušek, která čítá téměř celkem 186 modelů, zapsaných pod 119 inventárními čísly. Jedná se o modely 58 světově známých i krajových odrůd.

Všechny modely hrušek, uložené ve valtické sbírce, byly vyrobeny ve 20. století. Dokumentují především starší odrůdy, ve sbírce modelů chybí novější odrůdy, vzniklé v posledních padesáti letech. Přestože byly modely hrušek vyráběny až do roku 1996, šlo o odrůdy starší, vzniklé převážně v 19. století.

Parafínové modely jsou poměrně křehké, jsou však stálobarevné a dokážou velmi dobře napodobit původní předlohu. Popis jednotlivých odrůd je doplněn o hodnocení jejich vzhledu a kvality, které je převzato z odborné literatury. Pobočka Národního zemědělského muzea ve Valticích zpravuje velmi cenný soubor modelů starých odrůd hrušek, který dokumentuje vývoj šlechtění tohoto oblíbeného ovoce.