Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2021

Biojarmark – jediný pražský farmářský trh zaměřený výhradně na biopotraviny – tisková zpráva

Biojarmark – jediný pražský farmářský trh zaměřený výhradně na biopotraviny

29. září 2021

V sobotu 2. října se do Prahy vypraví ekofarmáři z celé republiky, aby na dvorku Národního zemědělského muzea představili to nejlepší a nejčerstvější ze své produkce. Návštěvníky od 9 do 17 hodin čeká trh bioproduktů, živá hudební produkce, tančírna, ochutnávky i pravé bio občerstvení pro milovníky masa, vegany, celiaky nebo příznivce syrové stravy.

Letos Biojarmark opět nabídne více než dvacet prodejních stánků s biopotravinami. Návštěvníci si budou moci nakoupit i ochutnat bio produkty od zeleniny, přes maso a výrobky z něj, mléčné produkty, nápoje nealkoholické i alkoholické, mlýnské a pekařské výrobky slané i sladké, kávu, čaj, koření, bylinné sirupy a další. Prodejci zároveň připravili řadu čerstvých ochutnávek. „Zdravé potraviny jsou součástí péče o naše vlastní zdraví a je důležité věnovat pozornost i tomu, jak jsou vyráběny. Návštěvníci se na Biojarmarku mohou během jednoho dne nejen dozvědět o ekologickém zemědělství řadu zajímavostí, ale i osobně se s farmáři setkat a jejich výrobky ochutnat či zakoupit,“ říká náměstek generálního ředitele Národního zemědělského muzea Jiří Houdek.

Biojarmark není jen o jídle, zájemci na něm mohou načerpat řadu informací a novinek o ekologickém zemědělství, přírodě nebo možnostech pěstování ve městě. Pořadatelé připravili osvětové a vzdělávací aktivity, které poučí a pobaví děti i dospělé. Ti si mohou například zahrát Hru o klima! od organizace Namysli, kde hráči budují svůj vlastní svět se soběstačnou ekonomikou.

Nebo si mohou vyzkoušet své znalosti ekologického zemědělství v bio kvízu a zasoutěžit si o knižní odměny. Výherci ankety budou vylosováni v den Biojarmarku v odpoledních hodinách.

K poslechu letos zahraje skupina Park Q, která díky rytmu gypsy swingu přenese návštěvníky do atmosféry 30. let minulého století. Swing si na Biojarmarku mohou také zatančit nebo se ho naučit v lekcích od Swing busters.

Spousta zajímavých akcí čeká i uvnitř muzea, kam je vstup v den konání biojarmarku zdarma.

Pro zájemce je připraven workshop Kytky k jídlu s Janou Vlkovou, který se skládá z přednášky a vaření. Přednáška představí, jak bylinky a jedlé květy sbírat, uchovávat a zpracovávat, nabyté znalosti lze následně využít v praktickém kurzu vaření. Rezervace účasti na workshopu: kurzyvareni@nzm.cz, cena 400 Kč/os, počet účastníků omezen.

V sobotu bude v muzeu též probíhat akce Za tajemstvím potravin, aneb víš, co jíš – zábavná hra pro rodiče s dětmi zaměřená na zdravou výživu, kterou pořádá Ministerstvo zemědělství.

Na střeše muzea je možné zhlédnout výstavu o ekologickém zemědělství. Na 21 panelech je zde představena historie, základní principy ekologického zemědělství, jeho benefity pro životní prostředí i aktuální výzkumné a vzdělávací projekty v Česku. Realizátorem výstavy je Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Českou technologickou platformou pro ekologické zemědělství. Výstava potrvá až do 2. ledna 2022.

Organizátoři Biojarmarku jsou PRO-BIO Liga ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy, Ministerstvo zemědělství a Národní zemědělské muzeum.

Více informací na https://biojarmark.info/.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. V pražské budově jsou k vidění expozice Zemědělství, Jede traktor, Rybářství, Myslivost, Voda v krajině, Gastronomie, Laboratoř ticha či Zahrada výhledů - střešní  terasa. Prostor pro zdokonalování kulinářských dovedností nabízí gastrostudio, kde probíhají kurzy vaření a workshopy pro veřejnost. V současnosti je zde k vidění také hlavní výstava sezony Lékaři rostlin, která představuje práci rostlinolékařů.

 

Více na www.nzm.cz.

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 604 867 970       

tiskove@nzm.cz


Fotoalbum