Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2021

Májové trhy i Letenský muzejní den – tisková zpráva

Májové trhy i Letenský muzejní den – muzeum nachystalo návštěvníkům řadu akcí i výstav

 30. dubna 2021

NZM Praha otevíráNárodní zemědělské muzeum otevře už v pondělí 3. května. Na návštěvníky čeká hned několik výstav i květnových akcí. Nově přibyly pravidelné Májové trhy, chystá se Letenský muzejní den i akce Máme otevřeno. Stále také platí, že jako poděkování mají zdravotníci a záchranáři, kteří se podílejí na zvládání koronavirové krize, vstup zdarma.  

 „Natolik se těšíme na první návštěvníky, že otevřeme hned v pondělí. Že veřejnost má o návštěvu muzea zájem, jsme viděli už s otevřením muzejního dvorku minulý týden a také s velkým zájmem o náš březnový Bylinkový trh,“ říká generální ředitel Národního zemědělského muzea Zdeněk Novák. Největším lákadlem pro návštěvníky jsou trhy, které muzeum na svém dvorku zorganizovalo bezprostředně po uvolnění opatření. Po úspěšném Bylinkovém trhu nyní na podporu lokálních pěstitelů a producentů připravují Májové trhy. V tradičním programu muzea je to novinka, a to včetně termínu, trhy se konají se každý květnový pátek, tedy 7., 14., 21. a 28. 5. Návštěvníci si budou moci nakoupit sortiment zaměřený na bylinky, trvalky, keře, řezané květiny a kytice z lokálních a ekologických květin.

V úterý 18. května, u příležitosti Mezinárodní dne muzejí a galerií, proběhne Letenský muzejní den. Návštěvníci mají již tradičně volný vstup do všech expozic a výstav. Návštěvníci mají také konečně možnost vidět hlavní výstavu sezonu 2020 – 2021, Lékaři rostlin. Muzeum její trvání prodloužilo až do 30. června 2022. Výstava byla připravena u příležitosti loňského Mezinárodního roku zdraví rostlin (IYPH) vyhlášeného Organizací spojených národů.

 

Muzejníci připravili také několik dílčích výstav:

Do 15. května mohou zájemci zhlédnout výstavu Výstava Tajemství dřeva autora Martina Patřičného. Od 20. května pak jsou k vidění výstavy Včely a včelařství, která je věnována historii i současnosti včelařství a medu, a doplňující panelová výstava Opylovači známí i nevšední.

Výstava Stavba Zemědělského muzea na Letné: vize – plány – realita představí vývoj architektonického řešení budovy Národního zemědělského muzea v Praze na Letné.

Živé housenky bource morušového je možné vidět v rámci výstavy Bourec je borec. Nenápadně zbarvený noční motýl, patří mezi nejdéle domestikované živočichy. Hedvábné vlákno, které jeho housenky produkují při kuklení, je ceněnou textilní surovinou již po tisíce let.

V rozsáhlé výstavě Lesy pro budoucnost, kterou přiravily Lesy ČR, se lze díky virtuální realitě podívat na naše budoucí lesní porosty již dnes. Lesy České republiky zde představují i programy Vracíme koně lesu a Vracíme sovy do lesa, které se zaměřují na navrácení šetrného hospodaření v nepřístupném terénu, nebo podporu hnízdění dravců – přirozených škůdců přemnožených hlodavců.

Do 27. června je ke zhlédnutí výstava na střeše muzea Sociální zemědělství: Příležitost pro zemědělce. Přibližuje inovativní přístup vycházející z tradičních venkovských svépomocných systémů. 

Zdravotníkům a záchranářům, kteří se podílejí na zvládání koronavirové krize, bude do konce roku umožněn vstup zdarma.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. V pražské budově jsou k vidění expozice Zemědělství, Jede traktor, Rybářství, Myslivost, Voda v krajině, Gastronomie, Laboratoř ticha či Zahrada výhledů - střešní  terasa. Prostor pro zdokonalování kulinářských dovedností nabízí gastrostudio, kde probíhají kurzy vaření a workshopy pro veřejnost. V současnosti je zde k vidění také hlavní výstava sezony Lékaři rostlin, která představuje práci rostlinolékařů.

Více na www.nzm.cz.

 

Kontakt:

Jitka Taussiková, tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 604 867 970       

tiskove@nzm.cz


Fotoalbum