Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2021

Přadleny na Kačině a nová expozice O lnu, vlně, konopí připomenou zapomenuté řemeslo – tisková zpráva

Přadleny na Kačině a nová expozice O lnu, vlně, konopí připomenou zapomenuté řemeslo

27. července 2021

O lnu, vlně, konopí ...

Ukázky předení vlny na kolovratech, tkaní na historickém tkalcovském stroji, workshop zdobení vitráží, mistr s klikou i prohlídky zámecké oranžerie – to vše přinese akce Zapomenuté řemeslo – Přadleny na Kačině o víkendu 31. července – 1. srpna. Otevřena bude také nová expozice O lnu, vlně, konopí, ... (Chotkové a rozvoj textilního průmyslu v Čechách).

Na přelomu července a srpna proběhne v areálu Kačina již druhé setkání přadlen ze všech koutů naší republiky. Jejich vášní se stalo zpracování ovčí vlny a tímto zajímavým a netradičním způsobem návštěvníkům připomenou, jak úžasný a dnes trochu opomíjený materiál vlna je. Akce přiblíží i řemesla s vlnou spojená, jako jsou barvířství, předení nebo tkaní. „Tato řemesla spojují lidi, kteří našli ve vlně svoji vášeň, jako pomyslná, tak i skutečná nitka, která vzniká, když roztočí své kolovrátky,“ říká kurátor Národního zemědělského muzea Pavel Novák.

V sobotu dobovou atmosféru přiblíží „mistr s klikou“, který návštěvníkům bude hrát na svůj staročeský flašinet. V neděli pak bude možnost prohlédnout si zámeckou oranžerii za doprovodu zahradníka. Během akce je možné vyzkoušet si výrobu tiffany vitráží na workshopu neziskové organizace BONA.

Zpřístupněna bude nová výstava O lnu, vlně, konopí, ... která představí přírodní materiály používané při výrobě oděvů a obuvi. Je věnována jak tradiční domácí a řemeslné výrobě, tak i výrobě průmyslové. Expozice je zaměřena na přírodní materiály od rostlin až po látky, nástroje a jednoduché stroje používané při jejich zpracování. Prezentace se věnuje nejenom lnářství, ale i výrobě sukna. K vidění bude model sloupové valchy a zařízení na výrobu modrotisku včetně řady historických modrotiskových raznic či kopie unikátního kolovratu na výrobu hedvábné příze. Stranou pozornosti nezůstane ani koželužství a kožešnictví. Pro děti bude připravena liščí nora, která připomíná, že liška patřila k nejrozšířenějším kožešinovým zvířatům. Zájemci budou moci poznávat jednotlivé druhy látek a kožešin.

K expozici je připraven výukový program pro školní skupiny.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Muzeum na zámku Kačina mapuje především historii českého venkova, expozice představuje vývoj hospodářského zázemí zámku. Samotný zámek Kačina je českým empírovým klenotem, návštěvníkům nabízí jedinečné interiéry, jako je chotkovská knihovna, divadlo nebo lékárna.

 

Více na www.nzm.cz.

 

Kontakt:

Pavel Douša, ředitel pobočky

Tel.: 724 412 266

pavel.dousa@nzm.cz, 

 

Národní zemědělské muzeum Kačina

Svatý Mikuláš 51

284 01 Kutná Hora