Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2021

Jedu v medu je celodenní akce pro milovníky včelích produktů – tisková zpráva

Jedu v medu je celodenní akce pro milovníky včelích produktů

2. září 2021

Jedu v meduPro všechny, kdo si rádi osladí život medem nebo je například láká včelaření, je určen první ročník akce Jedu v medu. Koná se v sobotu 4. září od 9 do 19 hodin v Národním zemědělském muzeu v Praze. Na malé i velké návštěvníky čekají   workshopy, přednášky odborníků, divadelní pohádka i bluesový koncert.  

Sobotní celodenní akce Jedu v medu je doprovodným programem k výstavám Včely a včelařstvíNejen včely. Opylovači známí i nevšední. Návštěvníci se mohou těšit také na medový trh plný včelích produktů i vyhlášení výsledků soutěže Kdo upeče, vyhraje.

Pro všechny, kteří dorazí v 9 hodin, bude připraven chleba s máslem a medem, i medem slazený čaj a káva. Po celý den budou probíhat zajímavé přednášky a besedy s odborníky na téma chovu včel na střeše, přirozeného chovu včel, jejich šlechtění či správné péče o jejich zdraví. „Ještě do konce září mohou naši návštěvníci vidět krásnou výstavu věnovanou včelám. Pro velký zájem o toto téma jsme také připravili první ročník akce Jedu v medu, která má veřejnosti přiblížit, jak důležitý je význam chovu včel pro zemědělství a jak lze včelám a dalším opylovačům pomáhat,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea Praha Jiří Houdek.

Na workshopech pro nejmenší si děti spolu se včelařem mohou popovídat o historii včelaření, zajímavostech ze života včel i o významu medu pro zdraví. Dozvědí se též praktické rady, například jak postupovat při bodnutí včelou. Vyzkoušejí si i včelařské vybavení, například to, jak včelař vidí v kukle a jak pracné je sbírat pyl.  Včely budou moci pozorovat také pod mikroskopem, zjistí, co je propolis nebo včelí jed. Budou si moci vyrobit pítko pro včely, svíčku z včelího vosku, tašku malovanou včelím voskem, voskovaný ubrousek na svačinu nebo si postavit hmyzí domeček.

V odpoledních hodinách bude možné zhlédnout divadelní představení Pohádky z mechu a kapradí nebo si poslechnout koncert bluesové kapely Letouni soumraku.

Podrobný program akce Jedu v medu.  

Na workshopy je nutné si zarezervovat místo na pokladně NZM.

Akce se koná ve spolupráci s Výzkumným ústavem včelařským v Dole, Pracovní společností nástavkových včelařů, projektem Praha kvete a Českou zemědělskou univerzitou.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. V pražské budově jsou k vidění expozice Zemědělství, Jede traktor, Rybářství, Myslivost, Voda v krajině, Gastronomie, Laboratoř ticha či Zahrada výhledů – střešní  terasa. Prostor pro zdokonalování kulinářských dovedností nabízí gastrostudio, kde probíhají kurzy vaření a workshopy pro veřejnost. V současnosti je zde k vidění také hlavní výstava sezony Lékaři rostlin, která představuje práci rostlinolékařů.

 

Více na www.nzm.cz.

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 604 867 970       

tiskove@nzm.cz


Fotoalbum