Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2021

Muzejní noc na Ohradě letos patří ornitologii – tisková zpráva

Muzejní noc na Ohradě letos patří ornitologii

18. června 2021

ohradští čápiUkázka odchytu, kroužkování a letu dravců i večerní prohlídka na téma ptactvo v Zoo Hluboká – muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada zve děti i rodiče na Muzejní noc. Akce nazvaná Ptačí svět se koná  v sobotu 26. června od 16 do 23 hodin a vstupné je zdarma.

Letošní Muzejní noc je věnována našim opeřeným přátelům – ptákům. Teplé jarní a letní dny jsou časem ptactva, a proto muzeum připravilo pro malé i velké milovníky zvířat seznámení s touto ozdobou naší přírody. Ptáci obývají naši planetu již 150 milionů let a za tu dobu se vyvinuli v nespočet druhů a forem. V Česku hnízdí přibližně 200 druhů ptáků a každý je jiný. Aby v přírodě přežili, vypěstovali si řadu unikátních a často kuriózních strategií jak obstarat potravu, přilákat partnera či vychovat mláďata. Někteří z nich jsou pozoruhodně chytří – víte například, že se obyčejný holub dokáže poznat v zrcadle? „Návštěvníci se mimo jiné dozvědí spoustu zajímavostí z ptačího světa, zjistí, jaké druhy ptáků jim poletují za okny, a co mohou udělat pro jejich ochranu. Své znalosti si mohou otestovat v zábavných kvízech i hrách,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea Ohrada Jiří Houdek.

Který pták zpívá ve vaší ulici? Pokud nevíte, napoví ukázky ptačích hlasů z pořadu Volání jara Českého rozhlasu České Budějovice, který se také podílel na tvorbě programu.

Hostem Muzejní noci bude ornitolog Karel Pecl, který předvede ukázku odchytu a kroužkování ptáků, při níž bude možnost prohlédnout si opeřence pěkně zblízka. Během letových ukázek dravců se budou probírat zajímavosti o ptačích predátorech i sokolnickém umění. Ptačí hlasy a ukázku vábení ptáků s pomocí vábniček předvede Petr Joo. Završením večera bude komentovaná prohlídka Zoo Hluboká, jak jinak než na téma ptactvo.

Pro různé ptačí druhy je třeba vyrobit odlišné ptačí budky a návštěvníci tak možná zjistí, jaká budka se nejlépe hodí pro ptáčky na jejich zahradě. Součástí Muzejní noci je i výstava exponátů s ptačí tematikou či ukázka uměleckého řezbářství zaměřeného na ptáky.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství Ohrada je nejstarším loveckým muzeem v Evropě. První muzejní sbírky loveckých trofejí a vycpanin zde byly umístěny již v roce 1842. Unikátem je Sallačova sbírka několika set exponátů paroží a souroží. Barokní zámek Ohrada nabízí také působivé interiéry, zejména hodovní sál vyzdobený barokními loveckými motivy, nábytkem z paroží a kopiemi velkoformátových pláten J. G. Hamiltona. Každý rok připravuje muzeum několik výstav tematicky souvisejících se zaměřením pobočky.

 

Více na www.nzm.cz

 

 

Kontakt:

Ing. Jiří Houdek, ředitel pobočky Ohrada

Tel.: 724 996 626

jiri.houdek@nzm.cz

Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství

Ohrada 17, 373 41  Hluboká nad Vltavou


Fotoalbum