Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2021

Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny ve Valticích zve na Muzejní noc – tisková zpráva

Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny ve Valticích zve na Muzejní noc

8. června 2021

Valtice

Noční prohlídku muzea zažijí návštěvníci už v pátek 11. června. Od 17 do 22 hodin je čeká bezplatný vstup do všech prostor muzea. Akce se uskuteční v rámci XVII. ročníku Festivalu muzejních nocí.

Po loňském nezdaru, kdy byla muzejní noc z důvodu nepříznivé epidemiologické situace zrušena, si letos zájemci mohou projít naše stálé expozice i aktuální výstavy v netradičních večerních hodinách. „Jsem rád, že aktuální situace dovoluje uskutečnit letošní ročník Muzejní noci a my tak můžeme návštěvníkům nabídnout nevšední večerní zážitek,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea Valtice Vilém Křeček.

V moderních interiérech muzea bude možné zhlédnout projekci o historii vinařství a sklepním hospodářství, pomocí čichu rozpoznávat typické vůně vína, obdivovat vzácné vinařské exponáty dokazující um starých mistrů. Milovníci přírody a děti ocení expozici věnovanou krajině Lednicko-valtického areálu, která jim ve velkoobjemových akváriích představí mnohé zástupce zdejších sladkovodních ryb. Světelné fototapety a zvukové efekty přiblíží krajinu s její pestrou faunou i flórou.

Sklepní expozice věnovaná půdě nabízí řadu interaktivních prvků. V rámci aktuální výstavy o řemeslech, která se pojí s vinařstvím, si lze vyzkoušet stavbu klenby z cihel, výrobu kolkované cihličky, roztočit starý hrnčířský kruh či rozeznít vinné sklenky naplněné vodou.

Na dvoře muzea právě probíhá výstava Barevná inspirace věnovaná balkónovým květinám a letničkám. Představí širokou paletu odrůd těchto rostlin, jejich nároky na způsob pěstování i ochranu proti škůdcům. Zasazeny jsou například muškáty, petúnie, surfínie, lobelky, gazánie, begonie, aksamitníky i další druhy. Výstava se koná ve spolupráci se Zahradním centrem Malinkovič v Břeclavi a přináší zajímavou inspiraci, jak zkrášlit vlastní zahradu, terasu či balkon. Na své si přijdou i děti, pro které je připravena naučná hra – hledání hmyzu mezi květinami. O každém hmyzím zástupci si mohou pomocí QR kódu přečíst zajímavé informace. A komu se podaří najít všechny, na toho čeká u pokladny malá odměna.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Jednotlivé pobočky jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Muzeum Valtice se věnuje především vinařství, zahradnictví a ochraně krajiny. V roce 2018 a 2019 prošla budova muzea rozsáhlou rekonstrukcí a vznikly zde tři nové interaktivní expozice. Tato realizace získala třetí místo za Muzejní počin roku v rámci cen Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2019.

 

Kontakt:

Ing. Vilém Křeček, ředitel pobočky

mobil: 606 732 816

tel.: 519 352 037, 144

vilem.krecek@nzm.cz

Národní zemědělské muzeum Valtice

Náměstí Svobody 8, 691 42 Valtice

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí, Národní zemědělské muzeum

Tel.: 604 867 970

tiskove@nzm.cz


Fotoalbum