Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2021

Národní zemědělské muzeum letos na Zemi živitelce představí unikátní zemědělské stroje i záměr nového muzea – tisková zpráva

Národní zemědělské muzeum letos na Zemi živitelce představí unikátní zemědělské stroje i záměr nového muzea

 24. srpna 2021

Země živitelkaVzácné historické stroje, venkovní hru v areálu výstaviště i stavbu středověké vesnice přichystalo pro návštěvníky 47. ročníku Země živitelky Národní zemědělské muzeum. Představí zde také záměr nového muzea, které bude zaměřeno zejména na rybářství, zemědělské stroje a lokální potraviny z jižních Čech.

Slavnostní poklep na základní kámen Národního zemědělského muzea České Budějovice proběhne v pátek 27. srpna v 9 hodin v areálu výstaviště za účasti místopředsedy vlády Karla Havlíčka, ministra zemědělství Miroslava Tomana, zástupců vedení NZM a Výstaviště České Budějovice.

Na své si přijdou obdivovatelé historické zemědělské techniky. V pavilonu Z bude k vidění část muzejní kolekce traktorů Zetor, která je součástí ucelené Sbírky Národního zemědělského muzea, prezentované v čáslavské pobočce. Jde o jednu z nejvýznamnějších sbírek traktorů, ve které mimo prvních vyrobených typů traktorů Zetor naleznete různé modifikace, pásové a polopásové typy. Mezi nejvzácnější exponáty patří Zetor 26, který byl zkonstruován koncem padesátých let. Jako nástupce velice rozšířeného Zetoru 25 se ovšem pro řadu nedostatků do sériové výroby nedostal. Byla vyrobena pouze omezená zkušební série, díky níž je vystavený exponát velice vzácný. 

Mezi dalšími vystavenými unikáty letos budou také válová sekačka (žací stroj obilní), žací vazač (samovaz) ŽVZ – 183, výrobce Agrostroj Jičín, rok výroby 1965, žací řádkovač, rok výroby 1969 či kombajn Osevan SO3-060, výrobce Oseva rok výroby 1984.

Na chvíli se přenést do středověku a stát se zakladateli vesnice mohou návštěvníci v pavilonu C1. Budou pro ně připraveny jednoduché vystřihovánky venkovských staveb vrcholného středověku. Návštěvníci mají možnost své výtvory na místě zanechat a pomoci tak vybudovat muzejní model historické vesnice.

Pro vyznavače outdoorových her lektoři muzea v areálu výstaviště zprovoznili „zámkovou hru“. Stačí aktivovat čtečku QR kódů v chytrém telefonu a vydat se na trasu, kde na několika zastaveních čekají zajímavé i zábavné úkoly. A na konci samozřejmě odměna.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Jednotlivé pobočky jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Muzeum nabízí řadu lektorských programů a každoročně pořádá několik desítek tematických akcí pro veřejnost. 

 

Více na www.nzm.cz.

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 604 867 970       

tiskove@nzm.cz


Tisková zpráva a pozvánka ke stažení