Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2021

Sklízecí mlátička SM 500 – kombajn, který předběhl dobu – tisková zpráva

Sklízecí mlátička SM 500 – kombajn, který předběhl dobu

28. červen 2021

SM50050 let slaví zemědělský stroj SM 500, který ač byl technologickým výdobytkem své doby, se nikdy nedočkal sériové výroby. Kombajn poprvé vyjel na pole 2. července 1971 a od roku 1983 je ve Sbírce Národního zemědělského muzea. Návštěvníci ho mohou vidět v čáslavském muzeu zemědělských strojů.

2. červenec 1971 – dva prototypy sklízecí mlátičky SM-500 z Agrostroje Prostějov odjely na první pracoviště funkčních i provozně-ekonomických zkoušek v Semenářském státním statku Veľké Uľany, okres Galanta. Unikátní sklízecí mlátička patřila k nejvýkonnějším strojům své doby a množstvím pokrokových řešení byla na vrcholu světové produkce. Sen konstruktérů o sériové výrobě nadčasového stroje ovšem nebyl vyslyšen a projekt upadl v zapomnění. „Kombajn SM 500 byl nevšedním počinem s množstvím inovativních myšlenek. Jeho násilné ukončení bez možnosti prezentace dodnes zanechalo pocit křivdy u konstruktérů a vývojářů, kteří s nadšením strávili nad tímto projektem část svého života,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea v Čáslavi Vladimír Michálek.

Jednalo se o dva ze tří vyrobených prototypů, jejichž vývoj započal v roce 1968. V rámci tohoto projektu byly v roce 1970 vyrobeny dva stroje SM 480 a v následujícím roce 3 kombajny SM 500. Jak rychle se slibně rozjíždějící projekt rozvíjel, tak rychle bohužel i skončil. Na základě mezinárodních dohod vláda projekt ukončila a jeden prototyp i s výrobní dokumentací byl prodán do NDR, kde posloužil k vývoji kombajnu E-516. Druhý získala Vysoká škola zemědělská v Praze, jež se na vývoji také podílela.

V roce 1983 byl kombajn převeden do sbírek Národního zemědělského muzea a počátkem devadesátých let umístěn v expozici ve Zdechovicích. Poté nastalo v roce 2002 poslední stěhování do nově zřízené pobočky v Čáslavi, kde postupně došlo k částečné renovaci a plnému zprovoznění. V současné době dominuje expozici sklízecích mlátiček a je pravidelně předváděn na prezentačních akcích Národního zemědělského muzea.

Více o projektu SM 500 v dokumentu České televize Zašlapané projekty.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi se specializuje na studium a prezentaci historické i současné techniky používané v zemědělství. Částečně zpřístupněné depozitáře a expozice se zaměřují na mechanizaci rostlinné výroby, energetické zdroje v zemědělství a dopravu. Unikátní sbírka traktorů a historických oradel patří mezi nejvýznamnější a největší podobné sbírky v Evropě.

 

Více na www.nzm.cz.

 

 

Kontakt:

Vladimír Michálek, ředitel

Tel.: 604 236 611

vladimir.michalek@nzm.cz

Jeníkovská 1762, 286 01 Čáslav


Fotoalbum