Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2021

Lesnický den představí práci lesníků i koní v lese – tisková zpráva

Lesnický den představí práci lesníků i koní v lese 

 5. října 2021

Ukázky práce s koňmi, dřevorubecká show, beseda s lesníky, fotografická výstava, komentovaná prohlídka expozice Les pramenů i živá hudba v podání kapely Markazíni – to vše čeká na návštěvníky Lesnického dne na zámku Ohrada v sobotu 9. října od 9 do 17 hodin. Program přiblíží každodenní práci lesníků a jejich snahu udržovat, zvelebovat a chránit lesy.

Člověk využíval les odpradávna a postupně se naučil lesy pěstovat tak, aby je mohly využívat i další generace. Práce lesníků není lehká a jejich každodenní činností je udržování, zvelebování a ochrana lesů. „Lesnický den veřejnosti přiblíží práci v lese a možná se i pokusí změnit názorový trend, že les roste sám a nepotřebuje péči. Chceme ukázat opravdu široké spektrum činností v lese,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea Ohrada Jiří Houdek.

Návštěvníci si během Lesnického dne mohou prohlédnout expozice muzea i výstavu Heleny Görnerové, která fotografuje práci koní a kočích v lese. Výstava bude v 11 hodin doplněna promítáním a besedou za účasti kočích z jejích fotografií.

Před zámkem se mohou návštěvníci seznámit s ukázkami práce koní. Probíhat bude také Dřevorubecká show STIHL Timbersports® za účasti vicemistra světa Martina Komárka, který předvede exhibiční vystoupení, kdy divákům představí disciplíny jako Springboard – sekání ve výšce nebo Hot Saw – řezání s pilou o výkonu 70 koní.  V rámci programu vystoupí hned dvakrát, a to od 12 a 14 hodin.

V průběhu dne se mohou návštěvníci zúčastnit komentovaných prohlídek expozice Les pramenů. Tato zážitková expozice vypráví za pomoci průvodců, exponátů a uměleckých instalací o lesnictví. Vrací se do minulosti a zároveň zachycuje současnou krajinu a pro lesníky a lesy podstatný fenomén vody. Prostřednictvím výstavy se návštěvníci podívají také do dvou významných jihočeských obor – do Poněšic a Staré obory.

Ve 13 hodin představí kurátor z Podbrdského muzea Rudolf Šimek historický stroj na výrobu šindelů zvaný šindelka. Šindelka je dílem českého lesníka a vynálezce K. D. Gangloffa, přezdívaného lesní Archimédés.

Těšit se návštěvníci mohou také na promítání filmů s lesnickou tematikou, ukázky lesní pedagogiky organizované ve spolupráci s Lesy České republiky, Vojenskými lesy a statky, PEFC ČR a Střední lesnickou školou v Písku. Nebudou chybět ani zajímavosti ze Sbírky Národního zemědělského muzea, ukázky ručního opracování dřeva, výroby dřeváků, dřevěných koryt, výroby šindelů či dřevosochání.

V 15 hodin zvou členové Divadla B na loutkovou pohádku Malý pán, která pobaví malé i velké diváky.

Program bude doprovázet soubor mysliveckých trubačů Markazíni.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství Ohrada je nejstarším loveckým muzeem v Evropě. První muzejní sbírky loveckých trofejí a vycpanin zde byly umístěny již v roce 1842. Unikátem je Sallačova sbírka několika set exponátů paroží a souroží. Barokní zámek Ohrada nabízí také působivé interiéry, zejména hodovní sál vyzdobený barokními loveckými motivy, nábytkem z paroží a kopiemi velkoformátových pláten J. G. Hamiltona. Každý rok připravuje muzeum několik výstav tematicky souvisejících se zaměřením pobočky.

 

Více na www.nzm.cz

 

Kontakt:

Ing. Jiří Houdek, ředitel pobočky Ohrada

Tel.: 724 996 626

jiri.houdek@nzm.cz

Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství

Ohrada 17, 373 41  Hluboká nad Vltavou


Fotoalbum