Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2021

Národní myslivecké slavnosti na zámku Ohrada letos s podtitulem Poznejte českou myslivost zblízka – tisková zpráva

Národní myslivecké slavnosti na zámku Ohrada letos s podtitulem Poznejte českou myslivost zblízka      

22. července 2021

Národní myslivecké slavnostiUkázky mysliveckých tradic, sokolnictví, kynologie, práce koňských potahů, vábení zvěře i mistrovství světa ve vábení jelenů. To vše mohou zažít návštěvníci v sobotu 31. července na zámku Ohrada během Národních mysliveckých slavností. Pro děti je pak v neděli 1. srpna přichystán Dětský myslivecký den.

Národní myslivecké slavnosti nabídnou dva dny nabité zajímavým rodinným programem, který veřejnosti umožní blíže poznat myslivecké tradice, znalosti i myslivecké umění. Divácky atraktivní je například Mistrovství republiky ve vábení jelenů. Umění vábit zvěř se stává stále vzácnější a jedná se o dovednost některými myslivci pilovanou po dlouhá léta. Ti nejlepší vábiči se dokonce účastní soutěží na nejvyšší úrovni a česká reprezentace je tradičně velmi úspěšná. Součástí budou také exkurze do Staré obory, ukázky práce koňských potahů, prezentace Zemského hřebčince Písek a Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Tradiční myslivecký průvod vyrazí v sobotu v 11:30 hodin z louky u zámku a v jeho čele pojedou starokladrubští koně.

Letos se bude soutěžit také o nejhezčí myslivecký klobouk či v házení flinty do žita. Vyhlášena bude Honitba roku a předána budou i nejvyšší myslivecká vyznamenání. „Myslivost patří k našim kulturním klenotům. Nejde jen o činnosti spojené s lovem, pro mnohé je myslivost životním stylem a filozofií. Pestrý život myslivců dokumentuje řada zájmových klubů, například sokolníků, kynologů, trubačů a dalších, řada amatérských i profesionálních umělců, spisovatelů či těm, kdo se věnují vzdělávací činnosti. Národní myslivecké slavnosti jsou ale především místem přátelského setkávání myslivců, jejich rodin a příznivců navzájem,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea Ohrada Jiří Houdek.

Na své si přijdou i milovníci dobrého jídla. Na nádvoří i před zámkem se budou podávat zvěřinové speciality a čepovat myslivecká piva. Akci hudebně doprovodí populární trubačská kapely Markazíni, Hráz, Malá jihočeská kapela a cimbálová muzika Lidový myslivecký sbor.

Během Dětského mysliveckého dne 1. srpna jsou připraveny myslivecké hry, lukostřelba, divadélko, dětská střelnice, zpívání mysliveckých písniček či naučná stezka o 15 zábavných stanovištích.

Vstupné na akci je zdarma.

Národní myslivecké slavnosti pořádá Českomoravská myslivecká jednota ve spolupráci s okresními mysliveckými spolky, Národním zemědělským muzeem a Ministerstvem zemědělství. Záštitu nad celou akcí převzal ministr zemědělství Miroslav Toman.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších šest poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství Ohrada je nejstarším loveckým muzeem v Evropě. První muzejní sbírky loveckých trofejí a vycpanin zde byly umístěny již v roce 1842. Unikátem je Sallačova sbírka několika set exponátů paroží a souroží. Barokní zámek Ohrada nabízí také působivé interiéry, zejména hodovní sál vyzdobený barokními loveckými motivy, nábytkem z paroží a kopiemi velkoformátových pláten J. G. Hamiltona. Každý rok připravuje muzeum několik výstav tematicky souvisejících se zaměřením pobočky.

 

Více na www.nzm.cz

 

Kontakt:

Ing. Jiří Houdek, ředitel pobočky Ohrada

Tel.: 724 996 626

jiri.houdek@nzm.cz

Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství

Ohrada 17, 373 41  Hluboká nad Vltavou