Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2021

Nejvýznamnější zemědělskou událost připomenou Dožínky – pivní slavnosti – tisková zpráva

Nejvýznamnější zemědělskou událost připomenou Dožínky – pivní slavnosti

3. srpna 2021

Pivní slavnosti a dožínkyHistorické zemědělské stroje v chodu, slavnostní dožínkový průvod, cimbálová muzika, folklórní tance i ochutnávka produktů lokálních pivovarů, to vše přinesou Dožínky – pivní slavnosti v sobotu 21. srpna v areálu Národního zemědělského muzea v Čáslavi.

První roční Dožínek – pivních slavností chce připomenout především zemědělskou tradici, která byla jednou z nejdůležitějších oslav celého roku. Akci zahájí dožínkový průvod s tanečníky ze souboru Mateník, hudebníky ze skupiny Věnovanka a vozem s mládencem a děvečkou, kteří budou společně předávat dožínkový věnec „hospodáři“. Zahájení doprovodí slavnostní fanfárou soubor lesních rohů Corni Hoemi. V průběhu dne návštěvníci uslyší také akordeon, budou moci shlédnout tradiční folklórní tance skupin Radost a Mateník, nebude chybět ani dechová kapela Věnovanka či cimbály skupiny Trnka. „Muzeum chce slavnosti představit tak, jak si je pamatujeme z dob, kdy byly dožínky jedny z nejdůležitějších oslav celého roku,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea v Čáslavi Vladimír Michálek.

Součástí programu bude i jedna z nejoblíbenějších aktivit nejen fanoušků zemědělské techniky – ukázka vybraných zemědělských strojů s dožínkovou tématiku v provozu. Připravena bude sestava mlátiček se stabilním motorem, sklízecí mlátičky a několik traktorů. Kromě otevřených depozitářů muzea návštěvníky čekají také výstava veteránů Veteran Club Kolín a výstava borůvek.

Na své si přijdou i milovníci piva, v průběhu celého dne budou tak moci ochutnávat různé speciály a ležáky z okolních pivovarů. Od 11:30 do 13:30 proběhne soutěž o nejchutnější ležák, během které budou soutěžní piva podávána zdarma.

Pro děti bude celý den otevřena dílnička rozvíjející kreativitu, mohou si vypůjčit šlapací káry a o skvělou zábavu se určitě postará i jízda na voze. Celá akce je doprovázena i trhy s tradiční tematikou.

Vstupné: dospělý 100 Kč, děti 50 Kč, rodinné vstupné 250 Kč


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi se specializuje na studium a prezentaci historické i současné techniky používané v zemědělství. Částečně zpřístupněné depozitáře a expozice se zaměřují na mechanizaci rostlinné výroby, energetické zdroje v zemědělství a dopravu. Unikátní sbírka traktorů a historických oradel patří mezi nejvýznamnější a největší podobné sbírky v Evropě.

 

Více na www.nzm.cz.

 

Kontakt:

Vladimír Michálek, ředitel

Tel.: 604 236 611

vladimir.michalek@nzm.cz

Jeníkovská 1762, 286 01 Čáslav


Fotoalbum