Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2021

Sklizeň dýní, cuket a patisonů zahájena! Inspirujete se na akci Muzejní dýňobraní – tisková zpráva

Sklizeň dýní, cuket a patisonů zahájena! Inspirujete se na akci Muzejní dýňobraní

 8. září 2021

Národní zemědělské muzeum Valtice i letos přichystalo oblíbenou podzimní výstavu Dýně, cukety a patisony. V pátek 10. září ji zahájí akcí Muzejní dýňobraní.  

Začátek podzimu se v muzeu již tradičně pojí s přehlídkou tykvovitých plodin, které jsou v posledních letech mezi pěstiteli stále oblíbenější. Ať už jako dekorace domů a zahrádek nebo kulinárně zpracované na talíři. Dýně, cukety a patisony si zaslouží naši pozornost, nabízí pestrou podívanou, ať už svojí barvou nebo rozličnými tvary.

Přijďte se do muzea vinařství, zahradnictví a krajiny Valtice dozvědět něco více o jednotlivých odrůdách. Najdete jich zde několik desítek. Zatímco děti pobaví přichystané hry a tvoření s dýňovou tématikou, rodiče mohou načerpat inspiraci na zajímavé a chutné recepty. ,,Dýně, cukety a patisony v muzeu tradičně zahajují příchod podzimu. Čeleď tykvovitých nabízí velkou pestrost - nejen druhovou, ale i co do barev a tvarů. My se snažíme návštěvníkům nabídnout co nejširší přehlídku těchto chutných darů přírody,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea Valtice Vilém Křeček.

S výstavou je spojena akce Muzejní dýňobraní, která proběhne v pátek 10. září od 9 do 17 hodin a novou výstavu tak zahájí.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Jednotlivé pobočky jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Muzeum Valtice se věnuje především vinařství, zahradnictví a ochraně krajiny. V roce 2018 a 2019 prošla budova muzea rozsáhlou rekonstrukcí a vznikly zde tři nové interaktivní expozice. Tato realizace získala třetí místo za Muzejní počin roku v rámci cen Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2019.

 

 

Kontakt:

Ing. Vilém Křeček, ředitel pobočky

mobil: 606 732 816

tel.: 519 352 037, 144

vilem.krecek@nzm.cz

Národní zemědělské muzeum Valtice

Náměstí Svobody 8, 691 42 Valtice

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí, Národní zemědělské muzeum

Tel.: 604 867 970

tiskove@nzm.cz


Fotoalbum