Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2021

Zámek Kačina v pondělí otevírá expozice a výstavy – tisková zpráva

Zámek Kačina v pondělí otevírá expozice a výstavy, návštěvníky čeká řada novinek a akcí 

30. dubna 2021

zámek KačinaKromě nových expozic Příběh dřeva a Kačina na dotek jsou na Kačině největšími lákadly sportovní aktivity v zámeckém parku. Návštěvníci si mohou nově půjčit i dětské vozíky nebo historické kostýmy pro celou rodinu. Nejbližší akcí jsou Kačinské hry, které se konají 29. května. Nabídnou procházky, historické hry a zábavu pro celou rodinu v kačinském parku. V polovině června se pak koná tradiční divadelní festival MAKAČÍNO a Víkend otevřených zahrad. Jako poděkování mají zdravotníci a záchranáři, kteří se podílejí na zvládání koronavirové krize, vstup do výstav a expozic zdarma. 

K novým expozicím Příběh dřeva a Kačina na dotek, které byly představeny návštěvníkům v závěru loňského roku, bude v létě otevřena expozice O lnu, vlně a konopí v suterénu zámku. Zpřístupněna bude také zámecká kaple, ve které bude umístěna výstava kutnohorského rodáka Petra Civiše nebo mýty opředená výstava Alchymie rostlin, která možná odpoví na otázku, zda se na Kačině ukrývá Golem.

První akce se vzhledem k epidemiologickým omezením odehraje především v zámeckém parku. 29. května ožije kačinský park historickými hrami jako jsou kroket, petanque, discgolf, jízda na koních, historický tenis, střelnice, kuželky, pohánění obruče, hod sirkou, točení káči, tlučení špačků, chytání rybek, cvrnkání kuliček. O víkendu 12. – 13. června se pak koná Víkend otevřených zahrad, letos spojený s oblíbeným divadelním festivalem Makačíno. „Během víkendu budou probíhat komentované procházky zámeckým parkem, které poodhalí jeho historii a krásu. Zámecký park na Kačině je starší než samotný zámek a je přírodní památkou zařazenou v soustavě NATURA 2000. Oblíbený divadelní maraton různých dramatických a hudebních žánrů MAKAČÍNO pak navazuje na tradici klasicistního divadla, které na zámku vybudovala rodina Chotků,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea Kačina Pavel Douša.

Mimo výstavy a expozice se na Kačině zaměřili na návštěvníky parku. Od června budou mít možnost zapůjčení sportovního vybavení. Pro příznivce sportu jsou k dispozici petangue, kroket, disk-golf a ruské kuželky. A nově také bude fungovat půjčovna dřevěných vozíků – pro rodiče a jejich unavené děti jsou připravena zámecká vozidla Hraběcí sršeň, Kačinské žihadlo, Hvězda rondelu či Empírový blesk.

Hravé aktivity podpoří parková hra pro děti i dospělé Za tajemstvím zámeckého parku či novodobá QR stopovačka za Kačinskými válečnými příběhy. Pro příznivce geocachingu se v parku ukrývá keška spojená s temnou historií z dob obsazení zámku nacistickou organizací mládeže Hitlerjugend. Nejen pro malé princezny, ale i pro celé rodiny a skupiny zájemců, kteří se alespoň na chvíli chtějí cítit jako šlechta, tu od letošního roku budeme půjčovat dobové klasicistní kostýmy.

V suterénu zámku pak mají možnost navštívit expozice Život pod schody – zázemí služebnictva, kde nahlédnou do zámecké kuchyně, dřevníku, konírny či na výstavu Jak se stavěl zámek a konírna.

Zámecká kavárna v současnosti funguje formou výdejního okénka.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Muzeum na zámku Kačina mapuje především historii českého venkova, expozice představuje vývoj hospodářského zázemí zámku. Samotný zámek Kačina je českým empírovým klenotem, návštěvníkům nabízí jedinečné interiéry, jako je chotkovská knihovna, divadlo nebo lékárna.

 

Více na www.nzm.cz.

 

Kontakt:

Pavel Douša, ředitel pobočky

Tel.: 724 412 266

pavel.dousa@nzm.cz, 

 

Národní zemědělské muzeum Kačina

Svatý Mikuláš 51

284 01 Kutná Hora.

 


Fotoalbum