Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2021

První Muzejní noc v Čáslavi bude jízda! – tisková zpráva

Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi pořádá v sobotu 25. září první ročník akce Muzejní noc – Noční jízda. Akce představí historické zemědělské stroje v chodu, jízdy na vozech, prohlídky expozic a depozitářů při nočním osvětlení i dýňový minifestival plný specialit a podzimních dekorací.

Muzeum se v sobotu pro veřejnost otevře tentokrát také od 18 hodin do 23 hodin. Návštěvníkům budou zpřístupněna expozice Dřinu strojům? Dřinu strojům!, ale i speciálně nasvícené depozitáře, kde návštěvníci budou moci obdivovat historickou zemědělskou techniku ve světle, ve kterém ji za normálních okolností nevidí. Budou také uvedeny do chodu některé stabilní motory.

Atmosféru navodí i dýňový minifestival Maluji duši. Muzeum bude vyzdobeno podzimními dekoracemi a provoněné dýňovými specialitami, k dispozici budou slané i sladké dýňové dorty, nápoje a káva.

Fanoušky zemědělské techniky potěší jízda po areálu na osvětlených vozech, tažených historickými traktory. „Připravili jsme také celovečerní promítání, které představí změny, jež v průběhu času proběhly v areálu muzea zemědělských strojů, promítnuty budou i střípky z našich akcí a zajímavosti o sbírkových předmětech,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea v Čáslavi Vladimír Michálek.

Pro holky a kluky budou připraveny šlapací káry s osvícenou dráhou nebo malování na obličej barvami, které ve tmě září. A mohou se inspirovat na výstavě vydlabaných dýní, které pro tuto akci vydlabaly děti z okolních mateřských a základních škol.

Ve 20:30 jako překvapení pro návštěvníky vystoupí Mirek Sporťák Frey se svou ohnivou moto jízdou.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi se specializuje na studium a prezentaci historické i současné techniky používané v zemědělství. Částečně zpřístupněné depozitáře a expozice se zaměřují na mechanizaci rostlinné výroby, energetické zdroje v zemědělství a dopravu. Unikátní sbírka traktorů a historických oradel patří mezi nejvýznamnější a největší podobné sbírky v Evropě.

 

Více na www.nzm.cz.

 

 

Kontakt:

Vladimír Michálek, ředitel

Tel.: 604 236 611

vladimir.michalek@nzm.cz

Jeníkovská 1762, 286 01 Čáslav

 


Fotoalbum