Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2021

Vinobraní na Kačině dozrálo do desátého ročníku, letos jej doprovodí Knechtová i Hradišťan – tisková zpráva

Vinobraní na Kačině dozrálo do desátého ročníku, letos jej doprovodí Knechtová i Hradišťan

8. září 2021

Farmářské trhy se širokou nabídkou jídel, soutěž o poznání odrůdy vína, výstava zemědělské techniky i domácích zvířat, řemeslné trhy, divadla a koncerty – to vše nabízí desátý ročník Krajského vinobraní a dožínek, který se uskuteční v sobotu 11. září. V romantickém prostředí zámku Kačina mohou návštěvníci po celý den degustovat burčák i vína z celého světa. Z Kutné Hory a Čáslavi je po celý den zajištěna kyvadlová doprava.

Vinobraní a dožínky na Kačině se každoročně stávají důležitou událostí babího léta v regionu. Oslavy úrody a sklizně patří k nejkrásnějším zemědělským tradicím a 10. ročník je pak věnován mezilidským vztahům. „Vinobraní na Kačině se stává místem pro setkání milovníků vína, dobrého jídla i  pohodové atmosféry v kulisách empírového zámku. Ten byl navíc budován jako samozásobitelský statek, který měl svou vlastní vinici. Chotkovská vinice měla dvě funkce – užitnou na výrobu stolního vína a zároveň plnila významnou funkci v kompozici zámeckého parku. Zhruba před deseti lety jsme ji ve spolupráci s místními vinaři obnovili,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea Kačina Pavel Douša.   

Po celou dobu akce jsou možné prohlídky zámku - dva tematické okruhy vždy v celou hodinu a také prohlídka zámecké bylinkové zahrady a tropického skleníku se zahradníkem.  Na nejmenší návštěvníky čekají projížďky na koních nebo dětská zóna s hřištěm z balíků slámy, animační program, kouzelnická show a divadelní pohádky.

Akci hudebně doprovodní zpěvačka Katarína Knechtová, skupina Hradišťan či Orchestr Jaroslava Ježka.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Muzeum na zámku Kačina mapuje především historii českého venkova, expozice představuje vývoj hospodářského zázemí zámku. Samotný zámek Kačina je českým empírovým klenotem, návštěvníkům nabízí jedinečné interiéry, jako je chotkovská knihovna, divadlo nebo lékárna.

 

Více na www.nzm.cz.

 

Kontakt:

Pavel Douša, ředitel pobočky

Tel.: 724 412 266

pavel.dousa@nzm.cz, 

 

Národní zemědělské muzeum Kačina

Svatý Mikuláš 51

284 01 Kutná Hora.


Fotoalbum