Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2021

Kačina zve na MAKAČÍNO a Víkend otevřených zahrad – tisková zpráva

Kačina zve na MAKAČÍNO a Víkend otevřených zahrad

8. června 2021

MAKAČÍNOO víkendu 12.–13. června se v areálu Kačina konají dvě oblíbené akce – festival zámeckého divadla MAKAČÍNO a Víkend otevřených zahrad. Návštěvníky čekají divadelní představení pro malé i velké diváky, dílničky pro děti, komentované prohlídky a procházky zámeckým parkem.

Festival Malého kačinského divadla, pro který se ustálil název Makačíno, probíhá na zámku Kačina již čtvtým rokem. Divadelní maraton různých dramatických a hudebních žánrů navazuje na tradici užívání klasicistního divadla původních majitelů zámku, rodiny Chotků. Kromě stálých účastníků  jako jsou Divadlo Volfi a Geisslers Hofcomoedianten letos poprvé zahrají soubory Kámoš Drámoš a Loutkové divadlo Sokola Pražského. Velkým lákadlem na Makačínu bude představení loutkového souboru Buchty a loutky, který patří k divadelní špičce nejen v Česku.

Společně s festivalem letos proběhne i Víkend otevřených zahrad. Návštěvníci areálu Kačina tak budou moci spojit kulturní zážitek s komentovanými procházkami kačinským parkem a nově vysázeným sadem či s prohlídkou zámecké zeleninové zahrádky a skleníku. Svátek otevírání zahrad veřejnosti má svoji dlouholetou tradici, vznikl v roce 1998 ve Velké Británii (Open Garden & Squares Weekend). Tento projekt se setkal s velkým ohlasem a postupně se rozšířil po celé Evropě. „Nechtěli jsme návštěvníky připravit o žádnou z oblíbených jarních akcí. Díky spojení MAKAČÍNA a Víkendu otevřených zahrad je čeká programem nabitý víkend, který si užijí celé rodiny,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea Kačina Pavel Douša.

Divadelní festival pomyslně otevírá i velkou novinku letošní sezony, a to divadelní pavilon zámku Kačina. V zámecké kapli bude k vidění Zázračné divadlo barokního světa, které vzniklo v roce 1993 pro inscenaci opery Orfeo ed Euridice klasicistního autora Christopha Willibalda Glucka. Jde o přesné provedení barokního marionetového divadla vytvářející dokonalou opticko-akustickou divadelní iluzi barokní formy. Inscenace měla premiéru v Zrcadlové síni Klementina a s mezinárodním ohlasem se hrála do roku 2005. Funkční zařízení včetně kompletního fundusu loutek, dekorací i kostýmů získalo v roce 2020 Divadelní oddělení Národního muzea a od června bude vystaveno v divadelním pavilonu zámku Kačina.

Během divadelního festivalu budou též vystaveny restaurované kostýmy z původního  chotkovského zámeckého divadla, ale k vidění budou celou návštěvnickou sezónu a od 1. července k nim přibude původní chotkovské zámecké loutkové divadlo. To se téměř po padesáti letech dočasně vrátí zpět na Kačinu. Spolu s kostýmy ho zapůjčí Národní muzeum.

Pro děti budou v sobotu i v neděli v časech 11–12 a 13–15 hodin připraveny tematické dílničky. Dobovou atmosféru přiblíží „mistr s klikou“, který návštěvníkům areálu bude hrát na staročeský flašinet. Na venkovní představení je možné si přinést vlastní piknikovou deku.

Akce proběhne za dodržení všech aktuálně platných hygienických opatření. Při nepřízni počasí budou představení a komentované procházky přesunuty do vnitřních prostor.

Komentovaná prohlídky a procházky:

Výstava Epifyty – o významné skupině rostlin, která velmi ovlivnila zahradnictví v posledním století. Výstava přiblíží život epifytů ve svém původním prostředí vysoko v korunách stromů.

Zeleninová zahrádka – v prostorách bývalého zámeckého zahradnictví nalezneme expozici zeleniny a užitkových plodin. Vedle bylinné zahrady si zde můžete prohlédnout více jak sto významných plodin minulosti i současnosti a také světově významné druhy, které se u nás běžně nepěstují, jak například rýže.

Příběh o vlivu lidského hospodaření na kačinskou přírodu— Chotkové vytvořili kolem zámku Kačina zahradu (pleasure garden) vymezenou příkopem ha-ha a rozlehlý krajinářský park s oborou. Vznikla tak různorodá stanoviště v podobě remízů, luk, sadů či vodních ploch, díky nimž se kačinský park muže chlubit velkou škálou rostlinných i živočišných druhů.

Chotkovské ovocnictví a prohlídka zámeckého sadu – Chotkové byli v 19. století významnými producenty ovoce na Kutnohorsku. Vlastnili ovocnou školku, z níž prodávali stromky široké veřejnosti. Pěstovali zejména švestky a třešně. Jako připomínku chotkovského ovocnictví vysázelo Národní zemědělské muzeum v roce 2020 ovocný smíšený sad, kde pěstuje ve zdejším kraji rostoucí staré odrůdy třešní, švestek, jabloní a hrušní.

 

PROGRAM MAKAČÍNA a VÍKENDU OTEVŘENÝCH ZAHRAD 2021:

sobota 12. června

10:00 O pejskovi a kočičce – Divadlo Volfi

11:00 Zlaté srdce – Loutkové divadlo Sokola Pražského – Kašpárek

13:00–13:45 komentovaná prohlídka výstavy Epifyty

14:00 Ošklivé káčátko – Divadlo Volfi

15:00–15:45 komentovaná prohlídka zeleninové zahrádky (v případě špatného počasí komentovaná prohlídka oranžerie)

16:00 Raut – Geisslers Hofcomoedianten

 

neděle 13. června

10:00 O babičce Neschopence – Loutkové divadlo Sokola Pražského – Kašpárek

13:00–14:00 komentovaná procházka Příběh o vlivu lidského hospodaření na kačinskou přírodu – od minulosti po současnost

14:30–15:30 komentovaná procházka Chotkovské ovocnictví + prohlídka zámeckého sadu

15:00 Dekanémor – Kámoš Drámoš

16:30 Anča a Pepík – Buchty a loutky

 

Vstupné na jednotlivá představení či komentované prohlídky je 50 Kč/osoba.

Zámecké divadlo na Kačině

Na Kačině se hrálo už od 20. let 19. století – ještě před dokončením nového divadla se divadelní produkce odehrávaly v provizorně upraveném hlavním zámeckém sále.

Kačinské divadlo se dochovalo včetně technického vybavení jeviště, které bylo uzpůsobeno k výměně tradičních součástí ploché malované dekorace – bočních kulis, sufit a prospektů. I přes ztráty některých částí je možné vyčíst způsob, jakým fungovalo a bylo obsluhováno. Divadlo bylo slavnostně otevřeno 4. listopadu 1851 (hrálo se zde ovšem už o tři roky dříve). Intenzivní provoz divadla trval téměř dvacet let, během kterých se zde hrály mimo jiné hry Rudolfa Karla Chotka (1832–1894), pravnuka stavitele zámku a hlavního hybatele zdejšího divadelního dění. Podle dobových zpráv se další členové rodiny v divadle uplatnili nejen jako herci, ale také jako muzikanti a výtvarníci dekorací.

 

Zámecký park Kačina

Areál Kačina se rozkládá na téměř 60 hektarech. V zámecké zahradě, vybudované ve stylu anglického přírodně-krajinářského parku, najdete skleník, bylinkovou zahrádku, naučnou stezku nebo unikátní projekt Otevřené knihovny, který propojuje cenné svazky místní knihovny pomocí QR kódů. Zámecký park je zároveň entomologicky významným územím. Díky biotopům vzácných brouků páchníka hnědého a lesáka rumělkového patří mezi evropsky významné lokality v rámci soustavy NATURA 2000.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Muzeum na zámku Kačina mapuje především historii českého venkova, expozice představuje vývoj hospodářského zázemí zámku. Samotný zámek Kačina je českým empírovým klenotem, návštěvníkům nabízí jedinečné interiéry, jako je chotkovská knihovna, divadlo nebo lékárna.

 

Více na www.nzm.cz.

 

Kontakt:

Pavel Douša, ředitel pobočky

Tel.: 724 412 266, pavel.dousa@nzm.cz 

Národní zemědělské muzeum Kačina

Svatý Mikuláš 51

284 01 Kutná Hora


Fotoalbum