Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2021

Dožínky a Muzejní noc v Čáslavi – tisková zpráva

Dožínky a Muzejní noc – v muzeu zemědělské techniky připravili hned několik novinek

6. května 2021

lokomobila, NZM ČáslavNový nátěr vstupní brány, úprava expozice mlátiček, výstava Vynálezy Františka Horského či nové vybavení dětského koutku, to je několik novinek, které čekají na návštěvníky Národního zemědělského muzea v Čáslavi. Zdravotníkům a záchranářům, kteří se podílejí na zvládání koronavirové krize, bude do konce roku umožněn vstup zdarma.

Návštěvníci nyní do areálu muzea zemědělské techniky budou vcházet opravenou bránou, která má nový nátěr v modrých a žlutých barvách. Novou podobu získala také expozice mlátiček. „Upravili jsme expozici mlátiček tak, aby byla přehlednější a návštěvník si dovedl lépe představit, jak se získávalo zrno z klasu v dobách před sestrojením sklízecích mlátiček,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea v Čáslavi Vladimír Michálek.

Výstava letošní sezony je věnována osobnosti Františka Horského u příležitosti výročí 220 let od jeho narození. Je nazvaná Vynálezy Františka Horského a je doplněna o ukázky modelů zemědělských strojů zkonstruovaných Horským, ale i dalšími modely ze Sbírky muzea. Ve venkovních prostorách areálu lze zhlédnout panelovou výstavu vítězných snímků fotosoutěže Zdraví rostlin ve fotografii. Soutěž organizoval Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský při příležitosti Mezinárodního roku zdraví rostlin a snímky jsou doplněny informacemi o významu zdraví rostlin pro společnost i krajinu.

S otevřením muzea odstartují zcela nové lektorské programy pro školy i jednotlivé skupiny. Program Děti na cestách vysvětlí menším dětem základy dopravní výchovy, plánovány jsou též komentované prohlídky a program pro žáky vyšších ročníků základních škol. Pro ty úplně nejmenší je přichystán dětský koutek vybavený novými interaktivními prvky.

Novinkou letošního roku jsou akce Dožínky a Muzejní noc. Srpnové Dožínky chtějí připomenout už zapomenuté tradice a jejich součástí budou také pivní slavnosti. Během zářijové Muzejní noci se speciálně nasvícené expozice zpřístupní veřejnosti ve večerních hodinách. Lákadlem může být též soukromá akrobatická Motoshow, kterou pro zájemce uskuteční profesionální motokaskadér.

Ve spolupráci se zahradnictvím Konifery v létě proběhne výstava borůvek.  Představí různé odrůdy borůvek i informace o jejich správném pěstování.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi se specializuje na studium a prezentaci historické i současné techniky používané v zemědělství. Částečně zpřístupněné depozitáře a expozice se zaměřují na mechanizaci rostlinné výroby, energetické zdroje v zemědělství a dopravu. Unikátní sbírka traktorů a historických oradel patří mezi nejvýznamnější a největší podobné sbírky v Evropě.

Více na www.nzm.cz.

 

Kontakt:

Vladimír Michálek, ředitel

Tel.: 604 236 611

vladimir.michalek@nzm.cz

Jeníkovská 1762, 286 01 Čáslav


Fotoalbum